Medailisté

Házená ženy Slavie (1921 - 1935)

Žádná jiná ženská složka Slavii nezískala tolik titulů jako právě házenkářky.
Házená žen byla nejsilnější ženskou složkou od chvíle, kdy ženy ze Slavie začaly reprezentovat. Odbor byl založen v roce 1919 a vzal „pod svá křídla“ i ženy provozující atletiku a plavání. Už v roce 1921 jsou slávistky pověřeny reprezentací ČSR na Ženských světových hrách v Monte Carlu. Doma jsou suverénky: 1926, 1929, 1933 a 1935 vyhrávají všechno – mistrovství republiky, Čech i Pražské župy, a navíc Župní pohár.

1928 Pohár osvobození (oslava 10 let republiky). Reprezentují. Na dalších Světových hrách, propagačním zájezdu po Jugoslávii (1923) a přehrávají (v klubových barvách) i zahraniční reprezentace. Vévodí jména sester Havlíčkových (Milka se stala manželkou mezinárodního sekretáře a redaktora Josefa Laufra), manželky fotbalového internacionála Šoltyse, sester Marie a Fanči Reinlových, Dusilové, Olmerové, Galuškové, Dvořákové či Basikové (z této rodiny je dnes zpěvačka Bára Basiková). Hrály tu i hvězdy jiných sportů. Třeba atletky Hřebřinová a Mejzlíková či lyžařky Červená s Jelínkovou.


Olga Fikotová (13.11.1932)

3. 11. 1956 Olga Fikotová olympijskou vítězkou v hodu diskem v olympijském rekordu.
Byla to skvělá zpráva zahajovacího dne na Olympijských hrách 1956 v Melbourne. Všestranně nadaná Olga Fikotová (byla registrována i v házené a košíkové) dokázala porazit favorizované sovětské reprezentantky a v novém olympijském rekordu získala zlatou olympijskou medaili za výkon 53 metry a 69 centimetrů. Jinou už tu Československo nezískalo. Ale jako první se tu hrála právě naše hymna. Sympatická mladá dáma ale napříště našim socialistickým funkcionářům „zavařovala“. Zamilovala se do Harolda Conollyho, amerického olympijského vítěze v hodu kladivem. Její svatbu a odchod do USA musel „řešit“ až prezident Zápotocký. Souhlas vydal. Svatebními svědky na Staroměstské radnici byli manželé Zátopkovi. Olga dál úspěšně závodila, nabídla republice start na OH 1960 v Římě, ale bez odezvy. Startovala ještě v roce 1968 v Mexiku za USA. A protože naše vlast byla okupována, ona – původem Češka – dostala čestný úkol nést vlajku USA při zahájení. Měla aplaus jako naše československá výprava.


Vladimír Růžička (6.6.1963)

Hráč Slavie, kapitán olympijských vítězů v ledním hokeji: 1998 Nagano.
Turnaj století. Tak byl nazván hokejový turnaj a zimních olympijských hrách v japonském Naganu. Všechny vyspělé země mohly použít své nejlepší hráče, slovutná NHL poprvé v dějinách přerušila svůj program, aby mohl svět takové měření zažít. A svět zažil senzaci. Vítězem se stala reprezentace České republiky vedená kapitánem Vladimírem Růžičkou (hráčem Slavie)! Nejlepší hráč výběru, kterému v té době bylo 35 let a v našem dresu už uvažoval o konci kariéry, vedl první útok (Jágr–Růžička–Straka) a přesvědčil všechny, že je velkou a ne‑ opomenutelnou postavou našich hokejových dějin. Od v životní formě chytajícího Haška přes všechny hráče v poli se naši borci překonávali. Čtvrtfinále s USA 4:1 (Růžičkův důležitý náš první gól), semifinále s kolébkou hokeje Kanadou (1:0 až po trestných stříleních) a finále s Ruskem (1:0 v normální hrací době). Tady stál „Růža“ podle nejlepším centrům, nejlepších hokejových zemí a obstál. Vynikal. Jen těžko se bude někomu jeho úloha v reprezentaci (vedené Ivanem Hlinkou) pře‑ konávat. Je legendární.


Kateřina Teplá (18.2.1973)

Hvězda sjezdového lyžování na OH 1998 Nagano i 2002 Salt Lake City, která soutěžila na zimních paralympijských hrách.
Bilance čtyři zlata, tři stříbra a jeden bronz je unikátní.
Dosáhla na ni naše lyžařka Kateřina Teplá na dvou po sobě jdoucích zimních paralympijských hrách. Nebyla první hvězdou v jedné chvíli našeho nejmladšího sportovního oddílu zrakově postižených původně zařazených do oddílu turistů.


Kuželkářky SK Slavie vyhrály Světový pohár 1998

Neuvěřitelný kádr, neuvěřitelné výsledky.
Během let 1995–2015 tato garnitura získala 19 titulů mistryň republiky (jen 2006/2007 se to nepovedlo) a třikrát se probojovala až do závěrečných kol Světového poháru. Bilance? Jedno zlato, jedno stříbro, jeden bronz! To jsou neuvěřitelné výsledky, jichž oddílový boss Luboš Zelenka s tímto kádrem dosahoval. Věnoval se tomu také s neuvěřitelnou vehemencí, důkladností a obětavostí. Patrně nejspolehlivější oporou byla Blanka Mizerová. Česká rekordmanka v disciplíně 100 hodů sdružených (rok 2002 – výkon 524 bodů) odehrála vše a vždy s neuvěřitelně vyrovnanou formou. Vzestup oddílu začal v roce 1980, kdy Libuše Zichová (tehdy ještě Mühlbauerová) získala titul mistryně Československa a v roce 1982 byla členkou reprezentačního družstva, které na mistrovství světa v Brně skončilo na stříbrném stupni. Novověk slávistických kuželkářek bude vždycky vzpomínán a bude jen těžko k překonání.


Miroslava Topinková Knapková (19.9.1980)

Nejúspěšnější žena v dějinách našeho klubu! O tom není nejmenších pochyb. To postavení náleží Mirce Knapkové, dnes paní Topinkové.
Ten její výčet trofejí a titulů je naprosto unikátní, až fenomenální. Jeden její skif by měl být slavným klubovým muzeálním kouskem! Vítězství nejvýznamnější: Olympijské hry Londýn 2012, Světový pohár 2002 a 2009, Akademické mistrovství světa 2002, mistrovství Evropy 2008, 2011, 2013, 2014, 2015. V tomto období vyhrávala domácí tituly a vesměs všechny vypsané domácí podniky. Jen na Primátorkách vyhrála na skifu 8krát, při jubilejním 100. ročníku seděla v univerzitní osmě, společné pro muže i ženy. Mirka pochází z veslařské rodiny. Oba rodiče reprezentovali. Otec i na Olympijských hrách 1976 a 1980 (jezdil dvojskif). Unikátnost olympijského výsledku? Naše veslování má teprve třetí zlatou, vůbec první v kategorii „královské“ mezi jednotlivci. Historie: 1952 „Třeboňská čtyřka“ Mejta, Havlis, Jindra, Lusk, kormidelník Koranda, 1960 dvojskif Kozák, Schmidt, 2012 Knapková.


Praha - logo Praha 10 - logo Pražská plynárenská a.s.