Rekord střídá rekord (nominace Hvězda roku 2023)

SK Slavia Praha - fotbal a.s.
Rok 2023 znovu přepisoval historii sešívaného fotbalu. Slavia rozdávala radost na domácí scéně, na prknech evropského jeviště i za hranicemi hřiště. Přes mládež, ženy až po A-tým. Společně s fanoušky oslavovala červenobílý ráj, který byl dosud na všechny podzimní zápasy vyprodaný. Věřit, pracovat a pozlatit.


Druhou polovinu sezony 2022/2023 otevřelo silvestrovské ohlédnutí za zážitky neméně bohatým rokem předchozím. Výsledkově stoprocentní příprava v portugalském Algarve, suverénní vstup do jara i návrat Jana Bořila po 687 dnech daly tušit zářným zítřkům. „Dva roky na horské dráze emocí. Slýchal jsem, že už na vrcholový fotbal nebudu mít, že jsem pomalý, starý… Já se ale kousl, řekl jsem si, že do toho dám všechno. Jsem zpět a budu bojovat i nadále,“ řekl slávistický kapitán po výhře nad Baníkem Ostrava a jeho slova si vzal k srdci i celý zbytek týmu.

Vždyť kromě urputného boje o ligový titul měli sešívaní v periskopu i domácí pohár, za nímž neochvějně kráčeli až do semifinále s vršovickými Bohemians. Chybělo jen pár vteřin a květnová radost byla ta tam. Znovu se však ukázalo, jak důležité je bojovat až do posledního dechu. Ondřej Lingr, který si svými výkony následně řekl o angažmá ve slavném Feyenoordu, okamžik před závěrečným hvizdem vyrovnal a poslal Slavii do prodloužení. To rozhodl pozdější nejlepší střelec ligy Václav Jurečka a všechny zraky se tak mohly ubírat k nezapomenutelnému epilogu na Letné.

Přes řeku na druhý břeh vyrazily tisíce odhodlaných slávistů, kteří v jednotně bílých tričkách zaplnili polovinu stadionu a soupeře na tribunách deklasovali stejně, jako hráči na trávníku. Sešívaná invaze na půdu odvěkého rivala byla tou nejsladší tečkou, jakou si mohl příběh o 25. trofeji v domácím poháru přát. Choreografie, které obletěly svět, góly, z nichž se červenobílá rodina těšila ještě dlouhé týdny.

Fotbalisti Slavie - vítězové poháru

„Moc jsem si to užíval. Jsem srdcař, v klubu působím už hrozně dlouho. Finále bylo naprosto fenomenální. Co jsme tady s fanoušky vytvořili je nezapomenutelné,“ dojímal se po dobytí Letné Ondřej Kolář, který tehdy díky čistému kontu prodloužil svou neporazitelnost v derby na čtrnáct zápasů v řadě.

Aktuální sezonu začali slávisté s novými dresy a jasným cílem – posedmé v řadě projít branami evropských pohárů. V cestě stály dva ukrajinské týmy, Dnipro-1 i Zorju Luhaňsk ale dokázali svěřenci Jindřicha Trpišovského přehrát a znovu ukázali, jak silným a zkušeným týmem v evropské konkurenci jsou. Do skupiny G vstoupili sešívaní ve velkém stylu, nejprve přehráli na venkovní půdě Servette FC a poté před zaplněnou Fortuna Arenou zapsali díky tenisovému výsledku 6:0 nad Sheriffem Tiraspol historicky nejvyšší výhru ve skupinách evropských pohárů. Následoval zápas v Římě, který ani přes veškerou snahu body nepřinesl, do kronik se ale zapsal vůbec nejpočetnějším výjezdem slávistických fanoušků v dějinách. Vendeta v Praze už byla o něčem jiném, vlkům v čele s hvězdami světového fotbalu nedali sešívaní sebemenší šanci a frenetický stadion tak prožil další dech beroucí večer. Cenný skalp si připsal také trenér Trpišovský, který dokázal přehrát svůj vzor – legendárního Josého Mourinha.

Trenérský štáb dosáhl v tomto roce také dvou významných jubileí. Nejprve zápasem se Slováckem pokořil metu dvou set ligových zápasů na lavičce Slavie, ještě o sto více soutěžních utkání pak oslavil výhrou v Olomouci.

„Přemítám, jak jsme to vůbec dokázali přežít (smích). Už minule jsem říkal, že podobné statistiky začínám víc a víc sledovat, protože se pomalu blížíme historickým číslům. Tuším, že daleko není ani sto zápasů v evropských pohárech, což by byl fantastický úspěch. Nejlepším dárkem a oceněním za naši společnou práci jsou je každé vítězství, speciálně toho proti AS Řím si nesmírně vážím. Tři sta utkání na lavičce jednoho klubu a navíc v kuse je obrovské číslo, z něhož máme nesmírnou radost. Možnosti pracovat pro tak velký klub, jakým Slavia je, si neskutečně ceníme.“ – Jindřich Trpišovský.

Všeříkající vizitkou a zároveň razítkem na roce 2023 je kromě trofeje z MOL Cupu tažení Evropskou ligou. Slávisté doma porazili Servette FC, postoupili do jarní fáze z prvního místa a římského vyzyvatele nechali za sebou. Uzavřeli tak veleúspěšnou pětiletku, kdy jim momentálně patří 14. příčka v pořadí klubového koeficientu. Není to tedy jen AS, kdo se v této statistice kouká na Slavii z dáli. Chelsea, Manchester United, Barcelona, Juventus, Borussia Dortmund, Arsenal, Neapol či Atlético Madrid. Ty všechny dokázala Slavia za posledních pět let přeskočit a reprezentovat tak český fotbal s hrdostí a grácií červenobílým barvám vlastní.

Hlasovat pro fotbalisty v anketě Hvězda roku >

Prodej vstupenek

Partneři akce

Fotogalerie

Praha - logo Praha 10 - logo Pražská plynárenská a.s.