Král střelců FORTUNA:LIGY v ročníku 2022/23 - Václav Jurečka (nominace Hvězda roku 2023)

SK Slavia Praha - fotbal a.s.
Václav Jurečka prožil fenomenální závěr loňské ligové sezony. Před nadstavbou ztrácel na nejlepšího střelce 11 branek, po pěti zápasech ale mohl slavit, protože nasázel 12 gólů, celkem 20, a vystřílel si korunu pro krále střelců. Kde Jurečka skončil, tam i navázal.

Na začátku prosince je se šesti přesnými zásahy děleným třetím nejlepším střelcem soutěže. Tři trefy přidal i v Evropské lize, skóroval proti Římu a Tiraspolu, síť rozvlnil i v předkole s Dniprem-1.

Mezi 9. a 30. listopadem se trefil ve čtyřech po sobě jdoucích utkáních v řadě a společně se spoluhráči si zajistil účast v jarní vyřazovací části Evropské ligy.

„Jsme šťastní, že jsme to urvali, zahrát si vyřazovací fázi Evropské ligy je obrovský úspěch, moc se na to těším. Bude to pro mě něco nového. Miluju evropské zápasy, nároky na útočníky jsou v nich velké. A jsem rád, že jsem pod tím postupem i gólově podepsán, že jsem klukům pomohl,“ těší Václava Jurečku.

Ale zpět k loňské ligové sezoně.

Jak bylo řečeno, Jurečka nakonec svou bilanci zaokrouhlil na rovných 20 gólů. Něco podobného se hráči Slavie naposledy povedlo v sezoně 1984/85, kdy se králem střelců stal Ivo Knoflíček s 21 góly. Nedávní slávističtí králové střelců jako Milan Škoda nebo Petar Musa se o korunu pro nejlepšího střelce museli dělit.

„Vážím si toho neskutečně. Když jste útočník, tak chcete svými góly co nejvíc podpořit tým. Musíte je dávat. Že se mi nakonec povedlo stát se králem střelců je pomyslná třešnička. Škoda jen, že jsme nezvládli ten titul,“ bilancoval stříbrný ročník útočník, který prožil i dvě čtyřgólová představení.

Takové kousky předváděl naposledy legendární Pepi Bican v roce 1948, od té doby se nikdo ani nepřiblížil. Než přišel Václav Jurečka a dva čtyřgólové zápasy zvládl za posledních 5 zápasů sezony, za 20 dní.

„Prostě si to sedlo, dostal jsem se do optimální herní pohody a dostal důvěru trenéra. Když si toto všechno sedne, tak z toho může vzejít něco úžasného. Potvrdilo se to v nadstavbě, kdy se mi střelecky dařilo a zvládl jsem si splnit i můj osobní cíl. Před sezonou jsem si vytyčil právě 20 branek, vždycky si dávám ty nejvyšší cíle. Podařilo se mi překonat i předchozí sezonu, kdy jsem za Slovácko dal 17 gólů,“ pochvaluje si nejlepší střelec ligy, kterému průměrně v lize na gól stačilo 85 minut. V nadstavbě to bylo jen neuvěřitelných 37,5 minuty na vstřelenou branku.

20 gólů, 4 asistence za 27 zápasů. Nejvíc gólů i bodů na zápas (0,9) a k tomu až neuvěřitelná úspěšnost střelby. Václav Jurečka vystřelil za celou sezonu celkem osmačtyřicetkrát, třicet dva střel mířilo mezi tři tyče a 20 z nich skončilo v síti. Úspěšnost střelby byla impozantní, 41,7 % jeho pokusů skončilo v brance, což bylo nejvíc ze všech útočníků. Ani jeden z dvaceti gólů nedal hlavou, 15 zásahů zvládl silnější pravačkou, levou nohou přesně mířil pětkrát.

Jurečka s trofejí Mol cup

A odkud góly padaly? 18 tref přišlo uvnitř pokutového území, dvě rány skončily v brance zpoza vápna, nejprve výstavní zásah ze 30 metrů proti Bohemians a v posledním kole pak z přímého kopu proti Slovácku. Jiný přímý kop Jurečka nezahrával, takže v této parketě je stoprocentní, stejně jako v pokutových kopech. Tři penalty zahrával, tři proměnil.

„Zklidnění přichází se zkušenostmi. Sám to na sobě pociťuji, čím jsem starší, tím jsem klidnější v koncovce a už si tak neberu, když něco neproměním. I na tom jsem zapracoval a pak mi to pomohlo k tomu, abych dal víc gólů,“ vysvětluje devětadvacetiletý kanonýr, který nasázel víc gólů v nadstavbě než jakýkoliv jiný tým v této fázi soutěže od jejího zavedení.

Král střelců, který byl součástí úspěšného tažení české reprezentace na Euro na závěr přidal i rady pro mladé hráče.

„První rada je, ať na sobě neustále pracují, protože tvrdá práce růže přináší. Druhá věc je spíš pro útočníky. Když se vám v nějakém období nebude dařit, nebude to tam padat, tak neustále pracujte a vytrvejte. Stačí jeden moment a může se to celé zlomit. Sezona může být úspěšná jako ta moje, kdy jsem neměl moc gólů, ale přišel zápas se Sigmou, kdy jsem vstřelil gól a od té doby to tam začalo padat. Nepropadejte panice a vytrvejte.“

Hlasovat pro Václava Jurečku v anketě Hvězda roku >

Prodej vstupenek

Partneři akce

Praha - logo Praha 10 - logo Pražská plynárenská a.s.