Hokej má plán, jak přestavět zimní stadion

HC Slavia Praha

Vzpomínka na dva extraligové tituly sice ještě v myslích mnoha fanoušků HC Slavia Praha nevybledla, nicméně od sezony 2015/16 působí klub ve druhé nejvyšší soutěži, tedy v Chance lize. Koncentruje se na přípravu talentovaných odchovanců a hledá strategického partnera, s jehož pomocí by mohl navýšit rozpočet a zatroubit opět k útoku na extraligu. V neposlední řadě chystají majitelé klubu projekt rekonstrukce zastaralého zimního stadionu v Edenu. To všechno spolu úzce souvisí, protože na stávajícím „zimáku“ by se extraliga stejně hrát nemohla.

„Já jsem do Slavie přišel po panu Benýškovi, když klub vlastnil pan Pitter. V březnu 2019 jsem od něj klub koupil. A o rok později mě doplnil Jirka Vlasák,“ představuje kolegu-spolumajitele Stanislav Tichý. Podíl na řízení klubu mají ti dva rovnocenný. Tichý se ekonomicky opírá o svou firmu DT-EXPERT, která se věnuje mj. kancelářským interiérům. Vlasák v minulosti působil mezi developery a zaměřuje se tedy intenzivně na projekt chystané rekonstrukce zimního stadionu. Peníze pro klub shánějí oba.

„Oproti minulé sezoně jsme navýšili roční rozpočet klubu zhruba ze 30-35 milionů někam ke 40 milionům korun. Ale pokrýváme tím v první řadě zvýšené náklady na cenu energií. Rozpočet na hokej samotný zůstává v zásadě stejný. A když se tak podívám na soupisky dalších týmů v Chance lize, patří ten náš rozpočet spíš mezi ty skromnější,“ říká Tichý.

Hlavní prioritou mládež

Vzhledem k aktuálnímu stavu ekonomiky klubu i infrastruktury, kterou užívá, zůstává hlavní prioritou HC Slavia její mládež. „V posledních letech se nám povedlo znásobit počet mládežnických reprezentantů, žákovská i dorostenecká družstva hrají v nejvyšších patrech svých soutěží, jen juniorku bychom tam potřebovali vrátit,“ rekapituluje Tichý.

Přestože si je vědom toho, že prostředky vydávané na A-tým jsou limitované, chtěl by i za ně vidět Slavii sportovně výš. “Výsledky loňské i předloňské sezony našim představám neodpovídají,“ připomíná si majitel klubu sezony, ve kterých Slavia skončila ve čtvrtfinále se Vsetínem a minule dokonce už v předkole s Jihlavou.

Ani aktuální ročník nerozehráli slávisté dobře. Z prvních deseti zápasů si jen jedinkrát připsali plný bodový zisk, ale v říjnu už se začala karta obracet. Tým vede trenér Daniel Tvrzník, který do klubu přišel loni v říjnu.

„S Jirkou Vlasákem máme společnou prioritu sehnat silného partnera, možná společníka, s jehož pomocí bychom mohli navýšit rozpočet a posunout se sportovně výš. Sehnat někoho takového není jednoduché, ale čím dříve se nám to povede, tím lépe,“ netají se Stanislav Tichý základní strategií.

„Zimák“ slouží skoro půl století

Mistrovské extraligové časy, kdy Slavia hrávala své domácí zápasy ve vysočanské O2 Areně jsou dávno pryč, nyní opět působí na zimním stadionu v Edenu z roku 1975. Ten tedy zanedlouho bude sloužit už půl století. A svými zastaralými parametry přestává vyhovovat.

Vlastníkem zimního stadionu je SK Slavia Praha, tedy velký sportovní klub zahrnující celou řadu sportovních odvětví, včetně ledního hokeje. A právě hokejový klub je uživatelem „zimáku“, s tím, že financuje veškerý jeho provoz včetně zaměstnanců a také už zmíněných energií. „Mnohé hokejové kluby hrávají na zimácích, které patří městu, kde působí. Při užívání stadionu pak bývají různě zvýhodněny. My ne, my platíme plných sto procent nákladů,“ zdůrazňuje Tichý.

„Nějakou podporu sice od Prahy na mládež dostáváme, určitě to ale není ročně v řádu několika milionů korun, které z veřejných rozpočtů dostávají jiné kluby,“ připojuje se do debaty Jiří Vlasák, druhý z majitelů klubu.

Za sedm let do nového?

Vlasák pracuje na tom, aby se slávističtí fanoušci dočkali ideálně v horizontu sedmi let komfortu rekonstruované arény, která by klubu umožňovala odrazit se k návratu do vyšších hokejových sfér a nabídla by i mládežnické základně širší a kvalitnější zázemí.

„Součástí naší vize je vedle rekonstrukce stávajícího zimního stadionu i druhá tréninková plocha, ta je nutně potřeba zejména pro ještě lepší rozvoj mládeže,“ říká Vlasák.

Ale kde na to v dnešní době vzít peníze? „Vymysleli jsme, že by se dalo využít dosud nezastavěných prostor, kde je teď mimo jiné parkoviště. Developer by tu vybudoval svůj komerční projekt, s tím, že určité finance z toho projektu by se použily pro rekonstrukci zimního stadionu. Tak aby to bylo výhodné a smysluplné pro všechny zainteresované strany,“ vysvětluje Vlasák.

„Všechny kluby SK Slavia Praha byly s tím plánem osloveny a náš záměr byl na valné hromadě také odsouhlasen. Posledního půl roku řešíme studii projektu a po projednání s Prahou 10 už bychom pak mohli vybrat architekta, který by s tím zadáním nějak dál pracoval,“ plánuje Vlasák.

„Až čísla ze zpracované studie ukáží, že je projekt soběstačný a že to celé může dobře fungovat jak pro našeho budoucího partnera, tak pro slávistický hokej, budeme pracovat na získání stavebního povolení. Na samotnou rekonstrukci bychom počítali dva roky. Když všechno půjde dobře, do sedmi let by snad reálně mohlo být hotovo, ale vede k tomu ještě opravdu dlouhá cesta,“ podotýká Jiří Vlasák.

Pokud se vše povede, je v plánu transformovat starý zimní stadion tak, aby fungoval jako moderní multifunkční hala. „K využití by byla pro velké zápasy dalších, nejen slávistických sportů, jako jsou basketbal, volejbal, házená nebo futsal. Počítáme i s tím, že by hala mohla hostit i další společenské nebo kulturní akce, třeba koncerty, aby to bylo obchodně zajímavé,“ přikyvuje Stanislav Tichý.

V první řadě by se ale zvelebil hokejový domov pro 350 členů mládežnických týmů Slavie i pro A-tým, který by s takovým zázemím a se silnější podporou svých příznivců v zádech mohl opět reálně myslet na mety nejvyšší.

Praha - logo Praha 10 - logo Pražská plynárenská a.s.