Futsalisté Slavie získali bronz v lize a stříbro v poháru (nominace Hvězda roku 2023)

SK Slavia Praha Futsal
Sezona 2022/23 byla pro futsalovou Slavii jedna z nejlepších v její historii. Pod vedením trenéra Zdeňka Slámy si došli v 1. Futsal lize pro bronzovou medaili a v Poháru SFČR pro stříbro. Toho všeho dosáhli ve velmi složitých ekonomických podmínkách.

Pouze sezona 2016/17 byla v historii futsalové Slavii úspěšnější. Účast ve finále proti Chrudimi tehdy přinesla červenobílým stříbrnou medaili. Loňská sezona se tomuto milníku výrazně přiblížila. Omlazený tým se spoléhal výhradně na české a slovenské hráče a pod vedením nového trenéra Zdeňka Slámy podával po celou sezonu stabilní výkony. Ve čtvrtfinále play-off na tři zápasy přehrál Olympik Mělník a v semifinále pak odehrál důstojnou sérii s Chrudimí.

Slavia navíc zopakovala svůj finálovou účast v Poháru SFČR. Cestou do něj vyřadila kromě jiných soupeřů také zaslouženě Spartu po parádním výkonu v její hale. Ve finále červenobílí odehráli zcela vyrovnaný souboj s Chrudimí, o jejímž vítězství rozhodla až penalta v samotném závěru.

V kádru v Edenu nejsou na rozdíl od prvních dvou týmů brazilští hráči. Klub spoléhá na vlastní opory, které vede kapitán Jan Homola a své vlastní odchovance. Kádr vhodně doplňují dva slovenští reprezentanti Filip Vaktor a Matúš Ševčík. Po odchodu trenéra Davida Friče se funkce ujal hrající trenér Zdeněk Sláma, který týmu rychle vtiskl svůj rukopis, který sází na týmovou práci.

Slavia pravidelně dodává futsalisty do seniorské a juniorské reprezentace. Svůj debut v loňském roce zažil v reprezentačním dresu na turnaji v Thajsku odchovanec Tomáš Kuchta. Spolu s ním si zlatou medaili z prestižního turnaje přivezli i brankář Jan Žežulka a Jan Homola. V nominaci reprezentace do U23 na turnaj v Chorvatsku se dokonce objevili oba gólmani, spolu s Žežulkou také Adam Vondráček. Pozvánky do reprezentace dostává také kapitán Jan Homola, Jan Křemen, nebo Antonín Hrdina. Pravidelně na akce slovenského nároďáku odjíždějí Filip Vaktor a Matúš Ševčík.

Jan Homola

Dosažené úspěchy jsou o to cennější, protože Slavia na rozdíl od dvou finančně skvěle zabezpečených klubů – Interobalu Plzeň a FK Chrudim – musela hospodařit ve velice skromných podmínkách. Zvyšující se výdaje na provoz klubu a tréninkový proces přinesly tvrdou zatěžkávající zkoušku. Klub v ní díky obětavé práci svých činovníků a trpělivosti hráčů obstál. Na rozdíl od své pražské konkurence nenadělal neřešitelné dluhy a dospěl do bodu, kdy se před novou sezonou 2023/24 podařilo přivést nové ukrajinské spolumajitele zastoupené společností Manzana a nastoupit cestu finanční stabilizace klubu. Pokud chce být ale Slavia konkurenceschopná nejlepším, musí najít další silné partnery.

Slavia může být právem hrdá na svoji futsalovou mládež. Dorostenecký a juniorský tým vede jako trenér kapitán futsalové Slavie Jan Homola. V loňské sezoně dorostenci vyhráli základní část soutěže, bohužel se jim vydobyté pozice nepodařilo obhájit v závěrečné Final Four v Modřicích, kde nakonec skončili na čtvrtém místě. Junioři po slabším začátku nakonec dokázali vytáhnout svoji pozici v Juniorské lize na konečné deváté místo. To nejdůležitější je ale to, že se odchovanci obou kategorií pravidelně prosazují v áčku. Jan Žežulka, Zdeněk Sita, Lukáš Kuča a Tomáš Kuchta jsou již nedílnou součástí seniorské Slavie, nastupují pravidelně nejenom v 1. Futsal lize, ale také v reprezentačních výběrech.

Ve Slavii působí již třetí sezonu také tým futsalistek. V 1. lize žen došlo ke změně hracího formátu, místo turnaje na závěr sezony se hraje dlouhodobá celoroční soutěž. Právě s přechodem na nový systém se musel futsalový tým žen vyrovnat, a ne vždy se to podařilo. V sezoně nakonec skončily slávistky na devátém místě. Nejlepší střelkyní Slavie se stala s dvanácti brankami reprezentantka Denisa Skálová.

Slavia během sezony připravila ve spolupráci s Městskou částí Prahy 10 dva velice atraktivní turnaje – Slavia Cup a Slavia Juniors Cup. Zejména juniorský turnaj, který se pořádá pravidelně jako generálka na začátek Juniorské ligy se stal velice oblíbenou akcí. Slávisté se v turnaji dvakrát museli sklonit před pražským rivalem Bohemians 1905. Na druhou stranu Slavia Cup zůstal ve všech svých ročnících zatím pevně v držení domácího týmu.

Futsalová Slavia se stejně jako ostatní týmové sporty v Praze potýká s návštěvností na svých zápasech. Zatímco při zápasech na palubovkách soupeřů dokáží červenobílí přilákat zaplněná místní hlediště, v Edenu je to zejména během základní části 1. Futsal v pátečních večerních termínech složitější. Klub přesto boj o diváka nevzdává, pravidelně připravuje atraktivní grafické pozvánky na sociálních sítích, aktivně informuje o svých akcích. Nová palubovka v hale a modernizované ozvučení nabízí divákům atraktivní zápasy. Futsalisté se také rádi prezentují aktivním a náročným pojetím hry. Nezbývá než věřit, že slávisté v hojném počtu najdou cestu také do naší sportovní haly.

Futsalová Slavia se během svého působení v Edenu stala nedílnou součástí české futsalové scény. Vydobyla si pevnou pozici za dvěma bohatými kluby z Plzně a Chrudimi a tvrdě pracuje na tom, aby dokázala také tyto dva futsalové české giganty v budoucnu nejenom porazit, ale také pravidelně porážet. Nadále bude chtít připravovat a zabudovávat do svého týmu mladé talentované futsalisty a pracovat s mládeží. Hájit slavné červenobílé barvy ve všech zápasech je obrovská čest a hrdost. Také ve futsale musí být úspěšné. Buďte u toho, spolu jsme silnější.


Partneři akce

Praha - logo Praha 10 - logo Pražská plynárenská a.s.