Plavání

SK Slavia Praha - plavání

www.sks.wz.cz

Oddíl plavání vznikl 24.4.1919 jako samostatný odbor SK Slavie, původně s dvěma pododbory (vodní pólo a skoky do vody). Závodníci tehdy trénovali i ve Vltavě, nebo např. v dnes již zpustlém bazénu pod Barrandovem, proslulém velice studenou vodou. Začátkem 60. let byl otevřen plavecký stadion v Podolí a oddíl našel útočiště tam.

Říjen 1976 byl zahájen zkušební provoz krytého plaveckého bazénu v areálu SK Slavia v Praze - Vršovicích, 1.7.1979 otevřen venkovní areál s 50m bazénem. V té době vzniká na Slavii další pododbor plaveckého oddílu - synchronizované plavání, jediný v Praze (v republice další už jen v Brně). Po otevření nového bazénu v Hloubětíně (v první polovině 80.let) ale akvabely přešly do tohoto nového bazénu a založily zde samostatný oddíl, který pod názvem Neptun úspěšně funguje dodnes.

Také pododbory skoků do vody a vodního póla se postupem času osamostatnily a začaly pracovat jako samostatné oddíly, a tak dnes na bazénu spolupracují poměrně v souladu tři samostatné subjekty, zabývající se bazénovými sporty.

První roky po otevření vršovického bazénu byly velmi úspěšným obdobím v historii plavání ve Slavii. V té době bylo několik členů oddílu v republikové reprezentaci, např. Vladana Nováková (dorostenecká mistryně republiky), prsař Marek Boguszak, Ivana Šmídová, Jana Kulhánková. Závodníkům se věnovali dva trenéři, pánové Jiří Buňat a Karel Šmíd, předsedou oddílu byl p. Jiří Krippner. Pomáhá mnoho dobrovolných spolupracovníků.

V druhé polovině osmdesátých let, po odchodu výše uvedených závodníků plavání na Slavii poněkud ustupuje ze slávy. V roce 91 odchází ze zdravotních důvodů trenér Šmíd, dva roky nato umírá i dosavadní duše oddílu, trenér Buňat. V té době začíná zcela nová éra našeho oddílu.

Předsedkyní oddílu a zároveň jednou ze tří trenérek se stává paní Jana Boubínová. Do reprezentačních družstev od žáků až po dorostence se postupně zařadili tito plavci Radek Paulín, Věra Borůvková/ také v dálkovém plavání/, Linda Marková, Tereza Horáková, Petra Skálová, Nikola Kučerová / dálkové plavání/, Veronika Boubínová. Všichni reprezentovali naši republiku a zároveň i náš oddíl na různých mezinárodních závodech. Zároveň byli medailisty a někteří i mistry České republiky.
V novém tisíciletí, tedy i dnes, reprezentuje naši republiku, zatím ještě dorostenec, Zdeněk Františák. Úspěšným seniorem je i Martin Stehlík, odchovanec pana Buňata. Na několik let si odskočil k triatlonu a pak se zase vrátil k plavání. Poslední dva roky vozí z mistrovství republiky medaile.
Dnes máme přibližně 180 členů oddílu od veteránů až po nejmladší žáky. Nejstarší družstvo má na starosti pí. Kočovská. Další družstva jsou přibližně rozdělena podle ročníku narození: 86 – 87 pí. Boubínová, 88 – 89 p.Swaczyna a sl. Barešová, 90 – 91 p. Kočovský, 92 – 93 pí. Součková a přípravku vede p.Hofer s pí. Stránskou.

SK Slavia Praha - plavání

Vladivostocká 1460/10